Як формується ціна на газ?

Двадцять років ціна на газ в Україні була політичною, а не ринковою. Щоб подолати корупцію на газовому ринку, Уряд зрівняв у правах всіх продавців газу - як українських, так і європейських. Сьогодні ми купуємо газ на європейському ринку, і його ціна виявилася значно нижчою, ніж та, що її роками нав’язувала нам Росія.

Отож, оптова ціна природного газу для України становить 4 942 гривні за 1000 кубометрів. Вона включає в себе прогнозну ціну на німецькому газовому торговому майданчику (хаб NCG), а також вартість транспортування газу від NCG до західного кордону України через Німеччину, Чехію та Словаччину.

За такою ціною -  4 942 гривні за 1000 кубометрів -  НАК "Нафтогаз України" постачатиме газ облгазам. Але цей газ ще треба доставити до споживача. Тому до цієї ціни додаються витрати на доставку газу внутрішніми трубопроводами, обслуговування лічильників та формування платіжок, а також ПДВ. В результаті цього граничний рівень роздрібних цін на природний газ становить  6 879 гривень за 1000 кубометрів.

Така ціна дає змогу не тільки повністю викорінити корупційні ризики, що виникали за різних цін на газ для населення, промисловості та теплокомуненерго, а й уникнути дефіциту «Нафтогазу», який у 2014 році становив 108,6 млрд. грн.

Цей дефіцит виникав тому, що «Нафтогаз» купував імпортований газ дорожче, а продавав його населенню, виробникам теплової енергії за заниженою ціною. Якби Уряд не змінив цю систему, за нинішнього курсу долара Україні довелося б заплатити з бюджету 170 млрд. грн. для покриття різниці між закупівельною ціною і ціною реалізації газу.

Варто зазначити, що роздрібна ціна на природний газ для населення не є «захмарною» в порівнянні з країнами Європи. Ціна газу для населення в Україні:

  • в 1,7 рази нижча, ніж в Румунії,
  • в 2,4 рази нижча, ніж у Латвії,
  •  в 2,6 разів нижча, ніж у Польщі,
  • в 3,4 рази нижча, ніж у Чехії,
  • в 4,0 рази нижча, ніж у Німеччині,
  • в 5,3 рази нижча, ніж у Данії,
  • в 3,7 рази нижча, ніж у середньому в інших столицях Європи.

Ціна газу для населення в Європі

Розповісти друзям: