Чому Україна врешті-решт мала перейти на ринкову ціну на газ?

Українці завжди платили за газ набагато більшу ціну, ніж та, що її вони бачили в рахунках. Власне, за рахунками (себто, самостійно) вони сплачували тільки невелику частину цієї ціни. Решту продавці енергії отримували у вигляді дотацій з бюджету країни. Оскільки Державний бюджет – це гроші українців, тож саме з їхніх кишень і бралися гроші для покриття повної вартості газу.

Грубо кажучи, труба у нас одна, і газ у ній однаковий. Але до 2015 року на нього існувало 16 різних цін для різних споживачів! Це створювало величезні можливості для збагачення олігархів.

Структура цін на природний газ у 2015 році

Для потреб населення та міських підприємств централізованого теплопостачання використовувалося близько 30 млрд. кубометрів газу, з них 10 млрд. Україна закуповувала за кордоном за ціною вищою, ніж, та яку сплачувало населення. Вартість газу власного видобутку була штучно занижена, що призвело до падіння українського газовидобування. При цьому «Газпрому» платили значно завищену ціну, за яку доплачували з Державного бюджету.

На піку таких доплат за газ та тепло (у 2014 році) вони сягнули більше 114 млрд. гривень. Саме тому Уряд наважився на непопулярний крок, піднявши тарифи на газ до ринкових, та розпочав масштабну боротьбу з корупційними схемами на газовому ринку, замінивши дотації за російський газ адресною допомогою населенню.

Підвищення тарифів на газ є запорукою української енергонезалежності. Ринкова ціна на газ дає змогу розвивати власний видобуток газу та імпортувати менше газу з-за закордону. Що це означає для країни? Це скорочення вивозу валюти та тиску обмінного курсу на гривню, нові робочі місця, поява нових технологій, це зміцнення економіки, яке дозволить підвищувати заробітні плати та пенсії, будувати нові школи та дитячі садочки, ремонтувати дороги, лікарні.

Встановлення єдиного тарифу на газ у сумі 6 879 грн. за тисячу кубометрів навіть після витрат на субсидії зекономить для держбюджету цього року близько 130 млрд. грн. Варто зауважити, що ця сума перевищує ту, яку Україна сьогодні витрачає на оборону.

За останнє десятиліття через штучне заниження ціни на газ Україна втратила 53 млрд. дол. Ці гроші можна було б використати для термомодернізації житлових будинків. Це у свою чергу вплинуло б на скорочення обсягів споживання газу до 70%.

Скільки насправді коштував газ

Розповісти друзям: