Найбільш проблемними будівлями в плані енергоефективності є "хрущовки". Не тільки через поважний вік, але й через "особливості" конструкції опалювальної системи. Коли в одній кімнаті задуха, а в інший мешканці раді кожуха напнути, так і хочеться вигукнути: "Ну хто так будував?" Але спільними зусиллями мешканцям вдається впоратися з чималою кількістю "дірок". Одним із успішних прикладів є об'єднання співвласників багатоквартирних будинків [ОСББ] "Побутовик" [вул. Яценко, 3].

Як запоріжці підвищують комфорт у типовій "хрущовці"

"Вакуум" можна подолати самоорганізацією

Чотирьохпід'їздний великопанельний п'ятиповерховий житлово-будівельний кооператив [ЖБК] на 88 квартир був зданий в експлуатацію в 1966 році. За 40 років будинок неабияк струхлявів.

Йшов 2007-й рік. Це була перша хвиля реорганізації ЖБК в ОСББ, коли з місцевого бюджету виділялися гроші на капремонти. І правління кооперативу вирішило створити ОСББ "Побутовик". Процедура тоді була складною, консультантів практично не було, але в жовтні того ж року необхідні папери були віднесені до міськвиконкому, де вони... пролежали кілька місяців. І коли в травні 2008 року правління отримало реєстраційні документи, виявилося, що гроші за програмою закінчилися.

Ми тоді опинилися у вакуумі, - розповідає голова ОСББ "Побутовик" Ірина Фролова. –  Випали з програм по ЖБК, і нічого не отримали як ОСББ. Довелося багато чого вирішувати своїми силами”.

Ірина Фролова

А проблеми виникали одна за одною. Дах протікав, вимощення була вся відбита, цоколь з підвалом стояли мокрі. Але за внески мешканців вже у 2008 році вдалося накрити дах єврорубероїдом, відновити вимощення, а трохи пізніше оновити піддашки над під'їздами.

Однак через кілька місяців, зійшовши до підвалу, Ірина Іванівна відчула дуже специфічний запах. “Я викликала слюсаря, і ми виявили, що водопровідні труби "побило" електрикою. Заміна шести метрів зіпсованих труб допомогла ненадовго. Незабаром ситуація повторилася в підвалі іншого під'їзду. Потрібно сказати, що каналізація, гаряче і холодне водопостачання в нашому будинку стоякові, і така аварія могла статися на будь-якому поверсі в будь-який час”.

Ірина ФроловаІрина Іванівна порадилася з правлінням, яке запропонувало мешканцям міняти всі ці системи комплексно, по під'їздах. Закупівлю матеріалів здійснило ОСББ, а роботу оплачували мешканці [в середньому - по 70 гривень з квартири]. Потім, у такий же спосіб добровільної доплати до внесків, оновили електропроводку. А за програмою "Запоріжжяобленерго" в 2010 році лічильники в квартирах замінили на електронні.

Енергоаудит виявив "тонкі місця"

Коли найбільш кричущі проблеми були закриті, Ірина Фролова стала міркувати про утеплення. Частина внесків зберігалася на депозиті, і за кілька років накопичилася сума в 50 тисяч гривень. За ці гроші в під'їздах встановили енергозберігаючі вікна. А в лютому 2015 року Ірина Іванівна побувала на семінарі "Енергоаудит - перший крок до термомодернізації будинку", який відбувся з ініціативи Громадської спілки Запорізький ресурсний центр [ГС ЗРЦ] "КРУГ" за підтримки департаменту ЖКГ та будівництва Запорізької ОДА та департаменту ЖКГ Запорізької міськради в рамках українсько-німецького проекту «Сталий розвиток житлового господарства в Україні. Сприяння місцевому розвитку та посиленню ролі громадських організацій». Через деякий час ОСББ "Побутовик" взяло участь в проекті "безкоштовно енергоаудит для ОСББ від Henkel", завдяки якому отримало повну картину "тонких місць" дома.

“У нас дуже слабкі кути, і скільки не замазувати щілини мастикою - через два-три роки процедуру доводиться повторювати. Я дізналася, що дуже ефективним є застосування теплозберігаючої екологічної штукатурки з подальшим фарбуванням. На підставі енергоаудиту у мене були всі документи, і компанія, яка займається такими роботами, оперативно зробила розрахунки. Однак ця штукатурка не увійшла в список матеріалів, витрати на які частково компенсуються державою за програмою «теплих кредитів» *, тому довелося шукати інші шляхи підвищення енергоефективності ".

ІТП і LED-світильники дали велику економію

На виставці з енергозбереження Ірина Іванівна познайомилася з представником компанії, яка займається встановленням індивідуальних теплових пунктів [ІТП]. Після його виступу на загальних зборах і консультацій з експертами ГС ЗРЦ "КРУГ" в листопаді 2016 року ОСББ "Побутовик" взяло "теплий кредит" у 190 тисяч на п'ять років. Відшкодування від держави склало понад 90 тисяч, погашення відсотків по кредиту взяло на себе місто**, і зараз щомісячний платіж будинку становить 1544 гривні.

ІТП був встановлений в грудні. Економія виявилася суттєвою: в січні 2016 року будинок споживав 79,074 Г / кал, а в січні 2017 року - 65,984 Г / кал. По березню споживання становило 49 Г / кал і 35,5 Г / кал відповідно. А платежі мешканців, наприклад, трикімнатної квартири, склали в січні 2017 року 1149 гривень, в лютому - 933 гривні, в березні - 647 гривень. Жителі інших "хрущовок" можутьпорівняти ці цифри з показаннями в своїх платіжках.

А ще восени минулого року на свої кошти ОСББ "Побутовик" встановило LED-світильники у всіх під'їздах. Якщо взимку 2016 року будинок щомісяця споживав по 700 кВт/год електроенергії на освітлення місць загального користування, то взимку цього року [з урахуванням, що ІТП теж працює на електриці] споживання склало всього 300 кВт/год, а влітку, коли обладнання відключено, - 200 кВт/год.

Мешканці роблять впевнені «кроки в Європу»

Пенсіонерка Марія Дяченко, яка живе в будинку з моменту будівництва, задоволена заходами, які вживає ОСББ з підвищення енергоефективності: “Це ІТП дуже розумно зроблено: коли на вулиці мороз, в квартирі тепло, а коли за вікном плюсова температура - гріє менше. У мене кутова квартира, але я не мерзну. І по грошах відчувається економія”.

Член правління ОСББ "Побутовик", енергетик Валерій Бачкала розповів, як переконували людей взяти кредит на установку ІТП: “Люди сильно не комизитися. Звичайно, є ті, хто завжди живе за принципом "а Баба Яга проти!", але це не аргумент. Різницю ж після встановлення ІТП з додатковим насосом всі відчули”.

Лікар-анестезіолог Віталій Прийменко і його дружина Ганна активно беруть участь у впорядкуванні ОСББ

Лікар-анестезіолог Віталій Прийменко і його дружина Ганна активно беруть участь у впорядкуванні ОСББ. У своєму під'їзді вони розписали стіни квітами, разом з сусідами обрізали дерева, висадили симпатичні чагарники, облаштували дитячий майданчик, поставили стилізований колодязь і млин з сухим струмком. Там "під'їхала" і бричка з борошном, а на газонах по сусідству з куточком дорожнього руху "оселилися" рукотворні пальми, папуги і лебеді.

“ІТП - це правильне рішення, - говорить Віталій Прийменко. - Оплата знизилася на 400-500 гривень, і ми абсолютно точно перестали опалювати вулицю”.

"Ми, зі свого боку, теж вжили заходів, - доповнює Ганна. - Поставили другі двері, замінили вікна в квартирі на енергозберігаючі, за батареями розмістили відбиваючі екрани. Але без ІТП та інших спільних заходів цього було б недостатньо”.

Ірина Фролова та правління ОСББ "Побутовик" на досягнутому зупинятися не збираються. Зараз вони в пошуку оптимальних шляхів якісного утеплення стін. Побажаємо їм усіляких гараздів.

Коментарі експертів

“Серед населення ходять міфи про недієвість енергоефективних заходів та меншовартості ролі самих споживачів в процесі економії енергоресурсів. Однак практика доводить, що продумані й ретельно реалізовані заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках дозволяють мінімізувати втрати тепла і значно знизити суми в платіжках, - розповідає Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних і енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА. - Є дві стратегії підвищення енергоефективності - індивідуальна і колективна. Якщо в приватному житловому фонді можна говорити лише про першу, то друга зараз вкрай актуальна в багатоквартирному житловому фонді. Тому що в багатоквартирних будинках індивідуальна стратегія може принести тільки 10-20% економії, тоді як колективні заходи - утеплення стін, даху, підвалу, установка індивідуальних теплових пунктів і т.п., - до 50% економії”.

“ОСББ «Побутовик» - одне з кращих у Запоріжжі, - говорить експерт, голова ГС ЗРЦ "КРУГ" Любов Карпенко. - Вони пройшли вже кілька етапів енергозбереження. Для завершення комплексної санації необхідно виконати ще ряд заходів, які призведуть до зменшення споживання енергоресурсів і дадуть додаткову економію витрат на комунальні послуги. У їх числі - утеплення перекриття підвалу і покрівлі, реконструкція системи вентиляції з рекуперацією і, нарешті, утеплення фасаду”.

* "Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 20110-2017 р.р".

** Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими в кредитно-фінансових установах короткостроковими кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проектів в ЖКГ на 2017-2019 роки, затверджена рішенням Запорізької міськради №6 від 21.12.2016 р.

 

Джерело: газета "МИГ", автор: Анна Чуприна, фото автора