Одеса входить до трійки лідерів

Джерело: Взгляд из Одессы, автор: Наталія Висіканець

Сьогодні будинок №10 на вулиці Гайдара - зразок для наслідування багатьох одеситів. Сучасні вікна, освітлені і захищені від сторонніх візитів і холоду парадні - все це створює затишок і комфорт для мешканців. І, крім того, дозволяє економити на платіжках за комунальні послуги. А адже три роки тому цей будинок жив зовсім іншим життям.

Історія одного будинку

Будинок на 180 квартир був побудований ще в 1961 році. Район одеських Черьомушек, де влаштувалася п'ятиповерхівка на чотири під’їзди, п’ятдесят років тому забудовувався дуже швидко і густо. І багато городян отримували довгоочікувану житлову площу, не замислюючись над її характеристиками, а вже тим паче про те, що настане час - і комунальні тарифи з копійчаних будуть вимірюватися у тисячах гривень. А енергоефективність і енергозбереження стане одним з головних пріоритетів країни.

Власниками квартир в домі п'ятдесят років тому стали молоді вчителі, які й організували житлово-будівельний кооператив «Учитель-2». Час минав, будинок старів, а з ним і його мешканці.

Галина Засядьвовк, яка три роки тому очолила житловий кооператив, згадує, як жили у будинку раніше: «Майже тридцять років головою тут була людина, яка практично сама «утримувала» цей будинок. Він виконував дрібні ремонти і підтримував будинок у пристойному стані. Але нічого кардинально і капітально не міняв».

Цього було недостатньо. Холодні парадні, двері і вікна, які пропускали вітер і сніг, - у квартирах про тепло та затишок можна було тільки мріяти. А з кожним підвищенням тарифів учительських пенсій вже не вистачало оплату комунальних послуг.

Галина Засядьвовк - економіст за освітою і громадський лідер за покликанням. Вона відповідально підійшла до вирішення житлових проблем і за три роки життя будинку і його мешканців заграла новими фарбами.

Хто кредитів боїться, той не ЖБК «Учитель-2»

Разом з новим керівником мешканці вчасно схаменулися і почали шукати інформацію про те, як зробити будинок економнішим в плані платежів і комфортним для життя. Виявилося, що існує державна програма енергоефективності. Крім того, в грудні 2016 року на засіданні Одеської міської ради було прийнято рішення про продовження міської Програми, у рамках якої користувачі можуть отримати компенсацію частини кредитів, отриманих об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків на впровадження заходів з енергозбереження. Це дозволить одеситам користуватися підтримкою міської влади у питанні термомодернізації свого житла.

Перший кредит у сумі 112 тисяч гривень із залученням коштів за цими двома програмами мешканці будинку взяли, щоб замінити електропроводку та освітлення в місцях загального користування. Навіть датчики руху поставили, щоб у під’їзді лампочки даремно не горіли. В результаті цього платежі за освітлення в місцях загального користування зменшилися в 2 рази.

Як то кажуть, апетит приходить під час їжі, і, маючи позитивний досвід в кредитуванні, мешканці будинку вирішили замінити вікна та вхідні двері в парадних. Таким чином, за рахунок другого кредиту в сумі 114 тисяч гривень було встановлено 58 енергозберігаючих вікон в парадних, вхідні двері з домофонами на всі чотири під'їзду.

Тепер за рахунок третьої позики за цією ж програмою встановлюється загальнобудинковий лічильник води.

За словами керівника кооперативу, найважче було переконати мешканців взяти перший кредит. «Коли вперше заговорила про кредити, мешканці будинку мене не підтримали. Люди бояться слова «кредит», тим паче на «спільну справу». Важливо було донести до кожного, що кредит - це не кабала, що ніхто нічого не дає в заставу, що це програма енергоефективності, яка працює. При цьому за державною програмою нам відшкодували 40% від суми кредиту, а за міською - 20%. Але це все потрібно було розповісти людям, пояснити. І це було не слово «кредит», а слово «державне відшкодування», - розповіла Галина Засядьвовк.

Системна робота на результат

Таке везіння в отриманні кредитних коштів на поліпшення стану будинку - це системна і щоденна робота кожного активного і небайдужого мешканця. Галина Засядьвовк каже, що на збори приходить близько третини мешканців. Під час цих зустрічей обговорюються поточні проблеми і плани на майбутнє. Ідеї, які підтримуються на зборах, виносяться на голосування всіх жителів.

«Ми разом шукаємо вирішення проблем або плануємо роботу. Я завжди кажу: «Доки ми не зрозуміємо, що наш будинок загальний, у нас немає окремих квартир, і тільки закривши вхідні двері до під’їзду, ви можете бути спокійні. Під’їзд - це така ж частина квартири, як і сама квартира», - пояснює свою позицію глава кооперативу.

За словами координатора житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяни Бойко, суми в платіжках безпосередньо залежать від того, як ми ставимося до управління будинком: «У нас є величезний потенціал для зниження обсягів використання тепла. Тоді і знизиться сума в платіжці, і можна буде сказати, що тепло дешевшає».

П'ять кроків назустріч «теплому кредиту»

  1. На загальних зборах ОСББ / ЖБК необхідно прийняти рішення про взяття кредиту.
  2. З переліку Постанови Кабінету Міністрів України №1056 вибрати товари або послугу (напрямок кредитування).
  3. Звернутися до банку з числа учасників програми (АТ «Ощадбанк», АТ «Укрексімбанк», АБ «Укргазбанк» або ПАТ КБ «Приватбанк») і подати документи для укладення кредитного договору.
  4. Отримати кредит.
  5. Отримати компенсацію з державного та / або місцевого бюджетів.

Державний бюджет для ОСББ та ЖБК може компенсувати до 40% суми кредиту на впровадження енергоефективних заходів, передбачених підпунктом 3 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №1056, але не більше 14 тис. грн на 1 квартиру багатоквартирного будинку за однією кредитною угодою.

З місцевого бюджету для ОСББ, ЖБК може бути відшкодовано до 30% (включно) від максимального розміру основної суми (тіла) кредиту, але не більше 15 тис. грн за кредитним договором на встановлення приладів обліку теплової енергії, яка подається комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси ». А для інших цілей з енергозбереження для багатоквартирних житлових будинків (відповідно до постанови №1056) може бути залучено до 20% (включно) від максимального розміру основної суми (тіла) кредиту, але не більше 100 тис. грн.

Таким чином, програми зі сторони держави і міста передбачають компенсацію до 60% вкладених кредитних коштів, тому вони вигідні всім. Одеса за кількістю компенсованих позик в кінці 2016 року увійшла до трійки лідерів - після Луцька та Львова. Одеса входить до трійки лідерів із упровадження енергоефективних заходів, і все більше жителів багатоквартирних будинків приймають рішення зробити своє житло енергоефективним і економним, а головне - комфортним.

Розповісти друзям: