Біда більшості багатоповерхових будинків у тому, що тепло по трубах розподіляється нерівномірно і несправедливо. Мешканці верхніх поверхів ходять у футболках і шортах узимку й живуть із відкритими кватирками - їм допікає спека, а мешканці перших поверхів мерзнуть і не розстаються з теплим одягом. Головна несправедливість у тому, що платять усі за одним тарифом, незалежно від погоди в домі.

Мистецтво управління житлом

Така ситуація знайома багатьом в Одесі. Не був винятком і шістнадцятиповерховий будинок житлово-будівельного кооперативу «Приморський-30», який спорудили 1993 року. Висока, світла, з балконами на всю стіну, з панельних блоків - ця висотка на 96 квартир була мрією для багатьох одеситів. От тільки будівельники тоді не були особливо стурбовані питаннями енергоефективності, термомодернізації та дбайливого ставлення до природних ресурсів. Величезні холи й вікна у під’їзді, подавання тепла по одному стояку - все це призводило до того, що в одних квартирах було не так щоб дуже тепло, в інших же й геть холодно.

Все змінилося, коли ціни на комунальні послуги почали стрімко зростати. Мешканці будинку на загальних зборах вирішили, що треба, по-перше, зрівняти право на тепло верхніх і нижніх поверхів, а по-друге, теплову енергію, яка подається в будинок, слід обраховувати, контролюючи її витрати. Крім того, на зборах було вирішено утеплити вікна в під’їзді, а замість розбитих на якийсь час наклеїти плівку, щоб уникнути витоку тепла.

Тепло в кредит

Керівник ЖБК «Приморський-30» Олена Сеньчук розповідає, що на встановлення індивідуального теплового пункту довелося брати кредит у сумі 120 тисяч гривень. Частина грошей була відшкодована за рахунок міської програми «теплих кредитів», а частину зібрали самі мешканці.

За її словами, до встановлення теплового пункту суми в платіжках були дуже високі, тому що 16-типоверховий будинок вимагає багато енергії для обігріву. Але після встановлення ІТП платити стали менше на 30%. Адже індивідуальні теплові пункти допомагають не тільки розподіляти тепло в квартири, їхня автоматика забезпечує постійні комфортні умови у приміщенні з урахуванням температури повітря зовні. При цьому контролери стежать за економним використанням енергоресурсів на опалення та інші потреби. Використовуючи це обладнання, вдалося зробити так, щоб температура в квартирах і першого, і останнього поверхів була однаковою і комфортною для життя.

Зараз мешканці ЖБК «Приморський-30», натхненні першим проектом, планують замінити вікна в під’їзді на енергоефективні, поставити нові вхідні двері, утеплити горище. Ці зміни не тільки дадуть можливість зберігати тепло в під’їзді, квартирі та будинку в цілому, а й допоможуть кожному усвідомити, що його будинок не закінчується дверима окремої квартири.

Чому важливо контролювати подання тепла?

Як розповідає Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА, за минулий рік 700 ОСББ по всій Україні взяли кредити і, виконавши ремонти в будинках, встановивши ІТП, отримали економію енергоносія до 60%. «Краща на сьогоднішній день фінансова модель, яку може запропонувати країна, - це коли будинок бере кредит на енергоефективні заходи, 40% тіла кредиту компенсує країна, а орган місцевого самоврядування компенсує ще частину, або процентну ставку кредиту», - впевнена експерт.

На думку Ігоря Князєва, експерта департаменту муніципального фінансування ЄБРР, жителям слід об’єднуватися для комплексної термомодернізації, наприклад, утеплення фасадів, встановлення ІТП: «Заходи з термомодернізації підвищать вартість самої нерухомості, забезпечать економію тепла і підвищать комфорт усередині самої будівлі».

У чому особливість ІТП?

ІТП - це автоматизована модульна установка, яка передає теплову енергію від зовнішніх тепломереж (котельні) в систему опалення, гарячого водопостачання та вентиляції житлового будинку.

«Якщо простіше - це вентиль, який дозволяє регулювати, скільки теплоносія зайде до будинку», - пояснює Юлія Чеберяк, експертка ОПОРИ.

ІТП складається з одного або декількох насосів, датчика температури, клапанів та вентилів. У сучасних ІТП також передбачений автоматичний датчик, який підтримує заданий температурний режим.

Джерело: "Одеські вісті", автор: Наталія Висіканець