Енергозбереження на Запоріжжі дає серйозні плоди

Джерело: МИГ, автор: Ганна Чуприна

 

Закон № 417 «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», згідно з яким до 1 липня 2016 року мешканці повинні були або створити об'єднання співвласників багатоквартирних будинків [ОСББ], або запросити керуючі компанії, активізував городян, і відбувся різкий стрибок у кількості новоутворених об'єднань співвласників. У минулому році в нашому місті їх було створено 692.

Енергозбереження на Запоріжжі дає серйозні плоди

Власники ІТП у виграші в порівнянні з сусідами

Однією з проблем, які потребують термінового вирішення, стало енергозбереження та термомодернізація. Оскільки утеплення стін потрібно ретельно прораховувати, можна наробити помилок, що дорого коштуватимуть. Тому експерти орієнтували ОСББ на ефективні, але менш складні заходи - встановлення енергозберігаючих вікон та тамбурних дверей, заміну ламп освітлення на світлодіодні і - головне - встановлення індивідуальних теплових пунктів [ІТП].

Статистичні дані свідчать: все більше керівників ОСББ переконуються, що надійне джерело їх фінансування - державна програма "Теплі кредити" *, відсотки за якими погашає запорізька мерія ** і міжнародні проекти.

Спочатку про ІТП. Станом на 01.04.2017 в Запорізькій області видано 16 кредитів на встановлення ІТП [13 з них - в "Укргазбанку" на загальну суму 3,786 мільйона гривень і три - в "Ощадбанку" на суму 578,1 тисячі гривень]. Одним із власників кредитів від "Ощадбанку" стало ОСББ "Исток М8" по вулиці Європейській, 8.

За словами голови правління ОСББ "Исток М8" Юрія Декайла, в листопаді минулого року для встановлення ІТП ОСББ взяло кредит в розмірі 220 тисяч гривень терміном на п'ять років: «Компенсація від держави склала більше половини суми. Жителі стали погашати кредит в квітні цього року з розрахунку 30 копійок за квадратний метр».

Різниця в споживанні теплової енергії після встановлення ІТП була відчутною. У січні 2016 року будинок спожив 146,47 Г/кал, а в січні поточного - 101,87 Г/кал, в березні показники були відповідно 66,01 Г/кал і 56 Г/кал. А ось різниця вартості одного квадратного метра опалювальної площі в порівнянні з сусіднім однотипним будинком виявилася разючою. В березні жителі ОСББ "Исток М8" заплатили всього 8,98 гривні за квадратний метр, а жителі будинку по вулиці Європейська, 10 - майже втричі більше: 20,8 гривні.

голова Громадської спілки "Запорізький ресурсний центр "КРУГ" Любов Карпенко

Як показує практика, установка індивідуальних теплових пунктів дає значну економію, і ми надаємо практичну допомогу ОСББ у цих заходах, - говорить експерт, голова Громадської спілки "Запорізький ресурсний центр "КРУГ" Любов Карпенко. - За сприяння експертів Громадської спілки встановлені та прийняті в експлуатацію ІТП в 14 житлових будинках Запоріжжя, ще 65-ти видані техумови на їх устрій. Ми провели аналіз ефективності встановлених ІТП і побачили, що ОСББ, які їх встановили, виграли в порівнянні з сусідами. Наприклад, в "АвтоДніпро" вартість одного квадрата опалювальної площі в березні склала 10,7 гривні [в сусідньому будинку - 13,78 гривні]; в "ПОБУТОВЕЦЬ" - 11,92 [20,33], "Республіканська, 98 "- 15,04 [26,03]".

LED-лампи знижують споживання електроенергії в 5-7 разів

Ще одним джерелом фінансування енергозберігаючих заходів стали міжнародні програми.

Розповідає голова ОСББ "Весна-4" Наталія Кліенко

Розповідає голова ОСББ "Весна-4" Наталія Кліенко: "Наш будинок в числі трьох запорізьких ОСББ виграв німецький грант у проекті "Сталий розвиток житлового господарства в Україні: сприяння місцевому розвитку та посилення ролі громадських організацій". Ми отримали кошти на модернізацію освітлення, яке було присутнє далеко не в усіх місцях загального користування – частина світильників була розбита. Лампи розжарювання споживали багато електроенергії і їх доводилося часто міняти. Зрозуміло, мешканці скаржилися. В результаті реалізації проекту модернізації на перших поверхах встановили додаткові світильники з датчиками руху, а енергоефективні світлодіодні лампи дозволили освітити всі місця загального користування, знизити споживання електроенергії взимку у п'ять, а влітку в сім разів”.

* "Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 20110-2017 р.р".

** Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими в кредитно-фінансових установах короткостроковими кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проектів в ЖКГ на 2017-2019 роки затверджена Рішенням Запорізької міськради №6 від 21.12.2016 р

Розповісти друзям: