Термомодернізація вимагає послідовності та енергійності в пошуках джерел фінансування

Джерело: МИГ, автор: Ганна Чуприна

Термомодернізація багатоквартирного будинку, що дає мешканцям економію платежів за енергоносії, - процес тривалий і вимагає неабияких капіталовкладень. Цей шлях важливо долати поетапно, не зупинятися на досягнутому і використовувати всі існуючі можливості фінансування енергозберігаючих заходів.

Одним із прикладів такої послідовності та ефективності є запорізький ЖБК «Кристал-12» [вул. Авраменко, 15]. «МИГ» вирішив поговорити про етапи великого шляху з головою Сергієм Грічаником.

До боротьби за теплий будинок будь готовий!

Як із міжнародною допомогою автоматизувати ручний вентиль

"Наш трьохпід’їздний великоблочний будинок 87-ї серії на 105 квартир і корисною площею 5300 квадратних метрів 30 червня нинішнього року відзначив 30-річчя, - розповідає Сергій Миколайович. - Спочатку я був членом правління, потім очолив кооператив. Будували та впорядковували будинок ми за свої гроші, тому економія стала нагальним питанням, коли ціни на енергоносії сильно виросли. Наша опалювальна система три роки тому дозволяла прикручувати вентиль, щоб споживання тепла було менше, але це було не дуже правильно. І я став придумувати, як «автоматизувати» цей процес".

Сергій Миколайович - людина активна, і 2015 року дізнався, що Громадська спілка "Запорізький ресурсний центр [ГС ЗРЦ] «КРУГ» та комунальне підприємство «Запорізьке міське інвестиційне агентство» в рамках українсько-німецького проекту «Сталий розвиток житлового господарства в Україні. Сприяння місцевому розвитку та посиленню ролі громадських організацій»проводять конкурс міні-грантів на реалізацію енергоефективних проектів серед ОСББ і ЖБК Запоріжжя. Проект реалізовано за підтримки Європейського Союзу організацією«Житлове господарство у Східній Європі» [IWO, Берлін, Німеччина]. На одній із нарад начальник департаменту інвестиційної діяльності КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство» Вадим Демченко та голова ГС ЗРЦ «КРУГ» Любов Карпенко розповіли керівникам об'єднань співвласників багатоквартирних будинків [ОСББ] і житлово-будівельних кооперативів [ЖБК] про умови конкурсу. Сергій Грічаник у числі тринадцяти голів ОСББ та ЖБК м. Запоріжжя взяв у ньому участь і став одним із трьох його переможців [про те, як скористалися німецькими грантами ОСББ «МИР2015» та «Весна-4», «МИГ» розповідав у номерах від 23 червня й 13 липня 2017р.].

Із десяти тисяч євро, отриманих запоріжцями, на частку ЖБК «Кристал-12» припала найбільш значна сума - шість тисяч євро. Внаслідок того, що мешканці, порадившися, вирішили встановити індивідуальний тепловий пункт [ІТП].

"На момент написання грантової заявки це було 139 тисяч гривень, - розповідає Сергій Грічаник. - Але потім відбувся стрибок валютного курсу, і ми зрозуміли, що цих грошей не вистачить. Ретельно все перерахувавши, ми вирішили взяти також «теплий кредит»* у розмірі 91 тисячі гривень терміном на п'ять років. Із цієї суми ми отримали відшкодування від держави у розмірі 40 тисяч гривень, відсотки по тілу кредиту платить мерія **. Щомісячний платіж будинку банку становить 800 гривень, тобто близько 13 копійок за квадратний метр".

До боротьби за теплий будинок будь готовий!

ІТП дав економію в 37% - мешканці задоволені

Справа була нова, адже «Кристал-12» був першим будинком у Запоріжжі, де встановлювали індивідуальний тепловий пункт. Велику консультативну допомогу надали експерти КП «Муніципальне енергетичне агентство», ГС «ЗРЦ «КРУГ», ГО «Об'єднання ЖБК та ОСББ «Вікторія».

ІТП запрацював у «Кристалі-12» 1 березня 2016 року. Буквально через місяць Сергій Грічаник переконався, що будинок став серйозно економити. Він підняв старі записи по середньомісячних температурах за минулі роки і побачив, що така ж зовнішня температура в березні була в 2014 році. Економія тепла в результаті встановлення ІТП склала 37%.

"Найбільша економія - навесні і восени, - ділиться Сергій Миколайович. - Удень температура за вікном ще висока, і електронне устаткування автоматично знижує споживання тепла. Але і взимку те ж обладнання дозволило не тільки стабілізувати внутрішньобудинкову температуру [раніше у нас промерзали торці], але й запрограмувати її на певний показник. Нижче 18 градусів у квартирах ні в кого не було. За минулий опалювальний сезон економія по будинку склала 185 тисяч гривень".

Чи відчули це мешканці? "Я порівнюю з сусіднім однотипним будинком, - каже господиня трикімнатної квартири Людмила Облова. - Там платежі за таку ж квартиру, як моя, склали 2200-2500 гривень, а я платила 1500-1700 гривень ".

Чи моторошно було брати кредит? "У деяких наших мешканців були сумніви, але не в мене, -посміхається Анатолій Гладкий, що мешкає в «Кристалі-12» від часу його спорудження. – Сергій Грічаник, дві його доньки і три онуки живуть у нашому будинку, тож він поганого не порадить! І за фактом у будинку стало затишніше, а цифри в платіжках менше ".

До боротьби за теплий будинок будь готовий!

Зиму «Кристал-12» зустріне з сонячними батареями і теплими під'їздами

На встановленні ІТП Сергій Грічаник не зупинився. Дізнавшися від колег про гарну економію електроенергії, яка досягається за рахунок альтернативних джерел, він написав заявку «Енергія сонця на благо людей». 2016 року він подав її на участь у проекті «Громадський бюджет Запоріжжя». І виграв! На виділені 106 963 гривні вже розробляється проект, і до осені на даху будуть встановлені шість сонячних батарей, а в під'їздах - енергозберігаючі LED-світильники. В результаті місця загального користування будуть освітленими буквально за копійки.

І це ще не все. "Взимку в нас у під'їздах було плюс дев'ять градусів, а в будинку по Авраменко, 1, де встановили енергоефективні вікна, набагато тепліше, мешканці в під'їзд мало не в сподньому виходять. І ми цієї весни вирішили взяти участь у соціальному проекті «Запоріжсталі» «Ми - це місто!».

Проект «Кристала-12» «З ними світ тепліше» отримав 80 000 гривен на встановлення енергоефективних вікон, тамбурних дверей та утеплення торцевих стін. Якщо цих грошей не вистачить, Сергій Грічаник порадиться з мешканцями, чи зможе будинок додати кошти з власних внесків [вони складають щомісяця чотири гривні за квадратний метр], або візьме ще один «теплий кредит», аби зустріти зиму грунтовно захищеними від морозів.

Насамперед - затишок

Попереду ще багато роботи. Бовваніє глобальне завдання з утеплення стін. "Мені мешканці іноді дорікають, що я менше уваги звертаю на благоустрій території, ремонт у під'їздах, - говорить Сергій Грічаник. - Але вважаю, що коли не буде води, електрики, не працює ліфт, тече дах, валиться будинок, нічим платити за послуги, - то буде не до ремонтів під'їздів та встановлення дитячих майданчиків. Краще трохи почекати з естетикою, але привести будинок до ладу, аби самим же платити менше ".

Коментар експерта

"Я закликаю ЖБК та ОСББ писати заявки на всі можливі міжнародні, державні та муніципальні гранти і бути креативними, - говорить експерт, голова ГС ЗРЦ «КРУГ» Любов Карпенко. - У тому ж «Громадському бюджеті» міста суми зростають, і використовувати їх можна не тільки на дитячі майданчики, а на більш серйозні речі. І треба брати кредити. Державна програма працює, набирає обертів. Запорізька міськрада, яка бачить зростаючу потребу в коштах на погашення відсотків по тілу кредиту, приймає відповідні зміни до міського бюджету. Так що цей шлях є реальним. Окупність дуже швидка, а мешканці серйозно економлять на оплаті енергоносіїв".

* "Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 20110-2017 р.р".

** Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими в кредитно-фінансових установах короткостроковими кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проектів в ЖКГ на 2017-2019 роки затверджена Рішенням Запорізької міськради №6 від 21.12.2016 р

Довідка: У Запорізькій області станом на 1 липня ОСББ і ЖБК отримали 91 "теплий кредит" на загальну суму 15 239,252 тисячі гривень.

Розповісти друзям: